Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 12376259



*

nr 1237 6259


Pigtittare

1950-tal, Längd: 50 cm. Djup: 20cm, höjd: 51cm


Utrop:

600 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 februari 2019
kl 19:51:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/2 22:29:55 1      100 kr
21/2 20:41:06 2      200 kr
23/2 20:30:35 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:07
  • 8202 SpegelskÃ¥p
    omkring 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllplan, t..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr